В специализираната финансова литература се посочва, че под кредитоспособност се разбира готовността и способността банковият клиент да издължи получения заем, според условията в кредитния договор .В банковата практика това понятие е с по-широк смисъл, отколкото възможността за издължаване на даден кредит. Обект на анализ от кредитните инспектори и от банковите мениджъри са следните отличителни характеристики на банковия клиент и финансовото му състояние:
— character (характер). С него се разкрива желанието на банковия
клиент да погаси искания банков кредит;
— capital (капитал). Чрез неговия размер се определя способността
на кредитоискателя да поема рискове;
— conditions (конюнклура) е околната или външната среда, която
оказва влияние на кредитоискателя;
— collateral (обезпечение). То е актив (активи), които могат да се за-
лагат от кредитоискателя като алтернативен източник на погасяване на
кредита.
Оценката на банковия мениджмънт за кредитоспособността на
кредитоискателя е общата (сумарната) величина от оценката за състоянието на паричните потоци (приходите и плащанията) и оценката за състоянието и възможностите за обслужване на дълга.
Всяка банка има свои вътрешни правила за кредитиране на фирмите или за оценка на риска при кредитирането. Те в общи линии съдържат стандартни постановки, съобразени със Закона за банките и наредбите към него. След уреждането на системата на паричния съвет (валутен борд) предоставянето на кредити е много по-прецизно само на стопански субекти, които имат изрядни счетоводни документи и успешен и печеливш бизнес.
Основният раздел в правилата обхваща начините за оценка на кредитния риск.
Източник: http://kredit-consult.com/