Подова замазка естество и ползи преди поставяне на плочки / фаянс и теракота

Подова замазка се прави във всяко едно помещение, било то жилищно, промишлено или пък обществено без значение дали след това ще се извършва лепене на плочки / фаянс и теракота. По своята същност подовата замазка представлява покритие на пода и е широко разпространена в строителството. Основно този вид замазка на пода се прави с цел изравняването му, даването на определен наклон на помещенията, придаването на добра завършеност на пода, за да се положи финалното му покритие.

Къде се полага подова замазка и как?

Подовата замазка, както вече споменахме се полага във всякакъв тип сгради. Тя се полага в коридори на блокове, училища, детски заведения, в складове, на паркинги и търговски площи, в халета и гаражи, както и в къщи и апартаменти. Една замазка на пода може да се направи на ръка от опитни майстори или пък машинно с помощта на подходяща техника. Обикновено машинното полагане се прави за по-големи помещения, докато това на ръка се прави за жилищата основно.

Видове подови замазки

Тук видовете замазка за пода се определят от състава на материалите, които се комбинират най-вече. Най-широко използвания вид замазка за под е тази на пясъчно-циментова основа, споена с помощта на вода. Този тип замазка може да се прилага, както вътре в помещенията, така и навън на открито. Тя може да се нанесе директно върху плочата на пода или пък да се постави разделителен слой изолация. Когато се поставя слой изолация е добре той да бъде укрепен полистирен, устойчив на тежест. Винаги замазката над него трябва да е поне 3 до 4 сантиметра и да се използва метална мрежа, като армировка. Така няма да се раздвижи и напука финалното покритие в последствие от плочки / фаянс и теракота или паркет, защото след това ще се наложи да се извършва вътрешен ремонт.

Тази подова замазка се използва и когато се поставя вградено подово отопление на електрически или друг принцип. Над нея освен плочки, като теракота и гранитогрес, може да поставите естествен или ламиниран паркет, балатум, мокет или пък друго финално покритие.

Вторият вид най-популярни покрития за пода от замазките са саморазливните такива. Те обикновено се поставят машинно и спазват определени изисквания, като висока санитарна хигиена, химическа устойчивост или пък антистатична устойчивост.

Обикновено помещенията, върху които се поставя подобен род саморазливна замазка са: спортни зали, складове, производствени помещения и обществени такива. Можем да разпознаем два вида саморазливна подова замазка – тънкослойна и дебелослойна. Тънкослойната е за повърхности, които са сравнително равни, докато дебелослойната за неравни повърхности, но все пак е хубаво да се помисли, защото ако след това е необходимо да се премахва ще се наложи да се направи сериозен строителен ремонт.

Освен тези основни два вида замазки на пазара се предлагат и циментово-сулфатни замазки, сулфатно-калциеви, хастарни или само нивелиращи се смеси, както и високоякостни.

One thought on “Подова замазка естество и ползи преди поставяне на плочки / фаянс и теракота

  1. Ох, като чуя подова замазка и ми призлява 😀 Миналата година реших да я къртя и да поставям нов теракот и естествено, мислех, че всичко сам мога. Е да, ама не. После, като викнах професионални къртачи, трябваше да почват не от нулата, а направо от абсолютната нула..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *