Представяме ви скулптора Чой Йонг Ок и произведенията, които ще се покажат на събитието Нощ на музеите и галериите – Пловдив

Природно изкуство

Природното изкуство е движение, в което пейзажът и произведението на изкуството са неразривно свързани. Това също е форма на изкуство, което се създава в природата чрез използване на естествени материали като почва, скали, камъни и други органични материали като дървени трупи, клони, листа и вода заедно с материали като бетон, метал, асфалт или минерални пигменти.

Природното изкуство произлиза като художествен протест срещу възприетата изкуственост, нарастващата пластмасова естетиката и безмилостна комерсиализация на изкуството. Много от артистите, свързани с този тип изкуство оприличават творчеството си като минимално и концептуално изкуство.
korea
Видеа:

„Рибата“

От 2002 г. Чой работи върху този проект, използвайки различни материали през дълъг период на медитация. След почти 10 години в заснемане и редактиране на произведението, през 2013 г. той най-накрая приключва. Чрез тази своя работа Чой се опитва да съживи природата. Чрез различните подходи в тази своя работа, Чой придава значение на съживяване на природата, метафорично сравнявайки го с изваждането на чиста вода от кално тресавище.

Рибата често се използва с различно значение както на изток, така и на запад. В религията тя символизира спасение и пречистване. В случая обаче рибата е метафора на природата. Чрез меки и свързани помежду си клонки се придава естествената й форма. Това е наивна и невинна идея. Тази риба е фикция като роман, но се развива като стихотворение. Рибата виси от тавана, поклащайки се от вятъра и създава усещането, че плува плавно и леко във вода. Сянката й разкрива различни илюзии. Тя се трансформира от реалния образ на рибата до неузнаваеми форми. Също като живота на хората. Понякога ясен, понякога с различни и неочаквани обрати. Чрез рибата, художникът говори за природата и нуждата от сближаване с нея чрез медитация и разбиране като Хенри Дейвид Торо в “Езерото Уолдън”. Това е едно пътуване към корените чрез бавна и дълбока медитация, също като тази риба, която може да помръдне дори и на сантиметър. Пътуване към безкрайната фантазия като илюзия или като реално състояние.

„Човекът“

Тази работа е резултат от дълго размишление на автора върху будистката поговорка “човек се ражда празен и празен си отива”. Авторът насочва вниманието и ни кара да се замислим за резултатите от човешката алчност, които водят до войнa и глад. Въпреки че ние притежаваме много неща, ние сме поставени в клетката на структурата, която никога не може да запълни нашата празнота. Нещата се движат в цикъл между създаване и унищожение. В тaзи видео работа човешката фигура губи своята форма, но е природата. Така авторът вижда природата. Като неразривна част от човешката същност.

Инсталации

Скулптури “Боддари”

“Боддари” е предпоставка за пътуване. Подобно на тези скулптури хората живеят живота си опаковайки и разопаковайки се. От малкия куфар до големия контейнер, те опаковат багажа в живота си. “Боддари” е подготовка за живота, една мечта и попътен вятър. Мечтая за пътуване до природата чрез моята работа. Какво чакаме, да хващаме пътя!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *