Родителските права са нещо, което обикновено родителите получават още в момента, в който тяхното дете се роди. Те са еднакви, независимо дали родителите са женени или живеят без брак.
В какво се изразяват родителските права
Като цяло, родителските права включват различни аспекти на грижата и отглеждането на децата. Някои от основните начини, по които се изразяват родителските права, включват следното:
1-во: Вземане на решения относно здравето на детето
Родителите имат правото и задължението да вземат решения относно здравната грижа на своите деца, включително:
- Лечение;
- Имунизации;
- Медицински процедури.
2-ро: Решения, относно образованието на детето
Родителите могат да вземат решения относно образователните нужди на децата си, включително избор на училище, курсове, образователни програми, извънучебни дейности за развитие;
3-то: Трябва да осигуряват финансова подкрепа
Родителите са отговорни за това да осигуряват финансовата подкрепа на своите деца, включително предоставяне на необходимите средства за:
- Храна;
- Облекло;
- Образование;
- Други основни нужди.
4-то: Подкрепа за емоционално и психическо благополучие
Родителите имат правото и задължението да осигурят подходяща емоционална и психическа подкрепа за своите деца, включително утеха, насърчение и морална подкрепа, когато това е нужно;
5-то: Приобщаване в процеса на вземане на семейни решения
Родителите имат правото да включат децата си в процеса по вземане на семейни решения, както и да ги учат на това да поемат отговорност и активно участие в общата семейна динамика;
6-то: Право на възпитание и контрол
Родителите имат право да упражняват възпитателен контрол и да налагат правила и граници на поведението на децата си.
Родителски права – какво се случва, ако родителите се разделят
Ако родителите се разделят, всеки един от тях запазва своите родителски права и може да ги упражнява както заедно с другия родител, така и по отделно от него.
Като цяло, има много малко неща, за които разделените родители да се нуждаят от разрешението на другия и едно от най-често срещаните е когато един от родителите иска да излезе зад граница, например за екскурзия, с детето.
Обикновено, един от двамата родители поема попечителството на децата и те остават да живеят при него, а другият родител има право на това да взима децата в определени почивни дни и през ваканциите.
Ако родителите поддържат активна комуникация по между си, могат да се споразумеят за това как да организират тези дни, така че да бъде организацията възможно най-удобна за всички.
Плащане на издръжка
Освен права, родителите имат и задължения. Така например, родителят, който не живее с детето, трябва да осигури плащането на издръжка, която е напълно задължителна.
Тя се определя на базата на доходите на родителя, както и в зависимост от това дали има и други деца. Ако искате да научите повече за родителските права и задълженията, можете да посетите AdvokatBG.net).