Спинърите – новата мода при облекчаване на стреса

Вероятно вече са ви направили впечатление малките джаджи в универсалните магазини и в ръцете на някои познати – така наречените „спинъри“. Те представляват своеобразни пумпали с две или три разклонения с бързо въртене, добили широка популярност сред „нерваците“, които искат да прогонят стреса.

Най-разпространени тези играчки са при децата, при които са се превърнали в истинска нова мода, а редица изследвания сочат ползите при подрастващите, страдащи от невроза, хиперактивност или тревожни епизоди.

Полезните свойства на спинърите са много и се основават на експулсирането на енергия. Помислете за подсъзнателните движения, които извършвате, когато се почувствате нервни – гризане на ноктите, потропване с крака, преяждане и т.н. Тези играчки ни предоставят един безвреден начин да се разделим с напрежението.

Според специалистите, джаджите осезаемо намаляват тревожността, защото фокусира мозъка върху въртежа на разклоненията, вместо върху реалните или несъществуващи проблеми.

Играчката ни учи и как да се контролираме. Не можем да оказваме влияние върху всички фактори, които ни объркват и притесняват, но пък някои неща можем и да спрем – пумпала например. Тя ни дава и визуално стимулиране, тъй като въртящите се части са предсказуеми по посока и скорост и успокояват окото. Затова, когато ситуациите са извън контрол, можем да се върнем към нещо ритмично и прогнозируемо.

Освен това роторите са забавни, идващи с различни форми, размери и цветове, така че трудно могат да ни оставят безразлични. Друг плюс е ниската им цена, както и фактът, че не се нуждаят от зареждане с батерии или електрическо, тъй като разчитат на добрата стара механична енергия.

Спинърите са подходящи за всички възрасти, а родителите не трябва да се безпокоят за неподходящо съдържание, насилие или инциденти по време на това занимание.

Лекарите ги препоръчат за деца с психически или комуникативни проблеми на базата на нарастващите проучвания, според които: безпокойство, синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, аутизъм и синдром на Аспергер, разстройство на сензорното преработване (SPD), поведенчески проблеми, затруднено фокусиране, социално безпокойство и други.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *