Иконата е един от най-добрите подаръци за хора, които са се снабдили с нов дом. Не само, че иконата има силата да покровителства новодомците, тя символизира вярата в Бог и приближава християните до него. Тази публикация ще се опита да опише правилата във връзка с този основен християнски символ.
Според източно-православната църква във всяко жилище е добре да има икони, които да покровителстват дома и неговите собственици. Според християнския канон във всяка къща е хубаво да има поне една икона с лика на Христос. За предпочитане е тя да е най-голяма по размери и да е разположена най-високо. Най-близо до нея и от лявата страна на нея е добре да има икона на Богородица.
Много хора съхраняват икони на светци, които семейството им почита. Обикновено това са иконите с лика на светците, на които са кръстени най-възрастните в семейството.
Руснаците са убедени, че във всеки дом трябва да има икона с изображение на Свети Никола. В България за покровител на дома се счита св. Иван Рилски. Друг светия, който християните вярват, че защитава семейството е св. Мина.
Когато в едно семейство се роди бебе, е добре да се купи икона с лика на Богородица с Младенеца.
В семействата, в които има човек, който страда от тежко и продължително заболяване, дори и да се е излекувал, хората могат да поставят икона с изображение на Свети Панталеймон.
До днес са запазени много исторически доказателства за много светци, които са били изобразявани върху икони и стенописи преди кончината им и преди канонизацията им. Зад изработването на всяка икона е нечия лична история или добро дело, което е направил някой светец за нуждаещи се, болни или обладани от демони хора. Свидетелство за праведноста и светостта на светците била силната и спонтанна обич и доверието на хората в тях.
Най-важната роля на иконите си остава това, че те служат като извор на духовна сила, а не толкова, като иконостас, който вярващите са длъжни да съхраняват в дома си.
Източник: www.presata.com