Онлайн пространството е завладяло напълно живота на съвременния човек. Единственото нещо, което не можем да правим все още онлайн, е любов. Средностатистически, хората по целия свят прекарват около четири до пет часа, ровейки се из мрежата. Най-голямата международна общност на Kaymu реши да изследва колко време прекарва българинът онлайн.
В проведеното проучване взеха участие 100 българи в три възрастови групи. Първата група (18-25 години) заявяват, че прекарват 2/3 от времето си онлайн. Причината е не само интересите им, но и работата им, която изисква прекарване на компютър средно на ден 5 часа. Те са най-активната онлайн група. Използват мрежата както за забавление, чрез социалните мрежи, така и за работа по различни проекти. Учащите прекарват най-много време в сайтове за игри и забавления.
Участниците във втората група (26-40 години) прекарват около 1/3 от времето си онлайн. Основно използват интернет с цел търсене на информация. В тази група се наблюдава също силен интерес към социалните мрежи, информационни сайтове, сайтове за отдих и почивка, както и сайтове за търсене на работа.
Третата група е сред най-пасивните – над 45 години. Те признават, че ползват интернет услуги, но значително по-рядко и то предимно, за да се информират за определени събития, политическия живот или в търсене на синоптични прогнози. Това е групата от хора, които заявяват, че принадлежат на друго поколение, което не е виртуално и че все още са запазили живата комуникация.
Според проучването, българинът се нарежда на едни от челните позиции чрез своето онлайн присъствие. С всяка изминала година поколенията се променят и приспособяват към онлайн средата. Мнението на специалистите по темата е, че задължително при продължителна работа на компютър, трябва да се правят кратки почивки – от по 15 минути на всеки един прекаран час пред монитора. Задължително трябва да се използват предпазни очила или протектори, тъй като вредите за нашето здраве могат да бъдат големи.