Цветето като символ на любов и традиция

Днес няма цветарски магазин, който да не предлага букети, кошници с цветя и да не прави доставка на цветя. Цветята са класически подарък за всеки, който иска да покаже своето уважение към някого, да изрази любовта си или просто да го зарадва с или без повод. Букет рози например е класически подарък за всеки влюбен мъж към жената на мечтите му. Това е традиция запазена от векове.
Традициите, които съпътстват историята на цветята са много. Различните народи са използвали цветя за да символизират храброст, любов, страх или благородност. В някой кътчета от света цветята служат за нещо повече от просто подарък, като части от тях дори се използват за прехрана. Така в голяма част от Азия са се използвали семената на маковете за да се овкусява ориз, а корените на лилията са се превърнали във вариво.

Цветята и доставката на цветя и букети са придобили статута на национална гордост сред някой народи. Лалетата са любими на цяла Холандия, като те идват от древен Иран още през 1554 година. От тогава оранжевото лале се е превърнало в синоним за Холандия. Лалета са използвани и за герб на Османската империя, като султаните там са се прехласвали по красотата му. И до ден днешен лалето е символ на Турция, не само на Холандия.

Подобен е случая и с розата. Тя е любима навсякъде по света, но в две държави тя има по-специален статут. Тези държави са Англия и България. В България розата е на почит заради прекрасния си аромат и традицията от нея да се прави розово масло, така разпространено в цял свят. Обширни полета край град Казанлък са засети с рози, като те служа и за суровина на парфюмерийните компании. Розата е на почит в Англия заради това, че тя е свързвана с гордост и непоклатими традиции. За първи път тя е поставена в герба на Тюдорите, а от тогава е незаменима, като символ за много фамилии на острова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *