На 26 февруари приключи приемането на произведения за Конкурса за кратък фантастичен разказ (до 1000 думи) на името на Агоп Мелконян. Припомняме, че организатор е сп. „Сборище на трубадури“.
За конкурса са изпратени общо 228 разказа от 223 души. 14 от тях вече са били публикувани на друго място, 26 са надвишавали определения обем, а 8 не са попаднали в рамките на фантастичните жанрове или са имали проблеми с липсващи заглавия. Така общо са разгледани 180 разказа.
Участващите автори са от 57 населени места, включително: София — 68; Пловдив — 16; Варна — 15; Бургас — 7; Русе — 5; Ст. Загора — 4; Плевен — 4 и др. Броят на мъжете е 120, а този на жените — 102.
“Всички от журито бяхме много приятно изненадани от голямото количество качествени разкази въпреки нестандартния формат и ни беше много трудно в избора на победители. Но разказът на първо място безапелационно излезе напред при оценяването и без никакви възражения” – споделят организаторите.
Ето и наградените:
Специалната награда на името на Агоп Мелконян, избрана от семейство Мелконян и приятели, се присъжда на „Последният“ от Иван Русланов. (Подгласници: „Няма да му драскаш по вратата“ от Стефан Кръстев и „Пътища“ от Юлия Попчева).
1-во място — „Милвай своето лице“ от Герасим Симеонов.
2-ро място — „Макрешан“ от Ивайло Шонов.
3-то място — „Вотив на витек“ от Васил Попов.
4-то място (поощрителна награда) — „С аромат на ванилия“ от Иглика Николова — Ступак.
Специална поощрителна награда се връчва на участниците от училищен литературен клуб „Приказен свят“ при 2-ро ОУ „Димитър Благоев“ — Благоевград. Наградените разкази, както и тези от първата десятка на класацията са достъпни в списанието.
