Тийн общности

 

Прочетете за най-популярните младежки общности и субкултури в БГ!

Ако искате да добавим някоя общност тук, само ни пишете и ще го направим!

 

Геймъри

Прогейминг общността в България включва различни кланове, отбори и форуми, както и няколко официални организации, занимаващи се с видеоигри, като LoL, Overwatch, Counter Strike, DotA, Starcraft, Warcraft, Pro Evolution Soccer и др. Провеждат се турнири, създават се и се разпадат отбори, страната ни излъчва национални отбори по различните дисциплини и за различните международни прояви.

Скейтъри

Това е една от най-атрактивните и динамични младежки общности. Ще ги откриете по площадите на всички големи градове по света и може би дори ще се поспрете, за да погледате техните изпълнения със скейтборди. Скейтърите привличат с желанието си да стават по-добри в това, което обичат да правят, да се учат на нови техники и да увеличават своите възможности. А най-вече – със своя свободолюбив дух и независимост!

Отаку / Манга / Аниме / Косплей

Косплей идва от Костюм и Плей (от англ. costume и play) и представлява широко развита в Япония и други страни практика за игра чрез създаване на костюми на герои от аниме или други популярни произведения. У нас тази субкултура се заражда в началото на века и днес на такива събития в София или Пловдив се събират по няколко стотин човека.

Косплей е част от по-голямо течение, включващо феновете на японската анимация (anime), комикси (manga), видеоигри и цялостната отаку култура. Тази общност се разраства с все по-бързи темпове у нас и вече наброява хиляди фенове.

ЛАРП

ЛАРП ( от англ. Live action role-playing (game)) е вид ролева игра, която напомня на импровизиран театър. Състои се в отиграване на избрани от участниците персонажи, като се използват костюми и “ оръжия”, а за място на изява обикновено се избират открити пространства (напр. паркове). При ЛАРП всяка група или клуб определя сама правила си, като е възможно да се правят препратки към някоя система за настолни РИ. Играта има силно изразен състезателен характер –бойните умения и физически качества на участниците определят изхода й. ЛАРП обединява, както свободни играчи, така и т. нар. кланове. Едни от основните български ЛАРП кланове са – Дуло, Гвардия на Арменелос, Източен вятър, Понтус и др.

 
 
 

4 thoughts on “Тийн общности

  1. Глупаво е да сложите единствено 2 “общности”. Не, това не са единствените най-популярни общности! Ако за вас означава перченето пред НДК и нецензурния език “общност”, то тогава не сте прави. 😉 Не защитавам и хипер-чалга-звездичките по фолк клубовете, стараещи се все повече да приличат на кака си Малина и Глория, нито пък защитавам техните гаджета, които пък се снимат по клиповете. Съжалявам, но къде отидоха хората като нас? На 18 години съм, старая се да подредя живота си, уча и работя… Защо не включите и общността на обикновените? 🙂 Защото всичките общности, трябва да са свързани с позирането… Поне така се разбира от статията. Изкрено се надявам тази статия да се редактира, да извадите на показ всички “общности”, колкото и да не ви радват те. Както и сложете една: “обикновени хора, които не позират” – с уменията си, а живеят живота си достойно, мирно и тихо, полезни са на обществото като цяло и жънат успех след успех. Ура за фанатиците! :)))

  2. Здрасти Ети,

    мерси за коментара, но имай предвид, че тази рубрика все още се обновява. Т.е. – не сме сложили само две общности, а ЗА СЕГА сме сложили само две. Съвсем скоро тук ще има инфо за общности около косплей културата, графитите, а търсим и хора, които могат да ни дадат по-подробна информация за други тийнейджърски движения и общности. Така че тази рубрика тепърва ще се развива.

    Благодаря ти и за предложението да включим общност на “обикновените”. Нашето желание е сайтът да отразява максимално интересите на своите читатели, така че със сигурност ще помислим дали и как можем да го направим.

    Все пак имай предвид, че целта на тази рубрика е да създате реална представа за общностите на младите хора у нас, а не да си измисля такива. А не съм сигурен, че някъде има хора, които се събират и общуват на база на това, че са “обикновени”. Иначе – страшно уважавам това, че учиш и работиш, и съм сигурен, че този подход ще ти донесе успехи в живота.

  3. Здравейте, може би няма да е зле да се добави “общността” на всички, които харесват манга, анимета и въобще японската култура като цяло. Мисля си, че членовете и са вече доста многобройни в България.
    Благодаря предварително.

  4. Аз мисляр че брейкърите също трябва да бъдат включени, като общност. Тук можете да намерите повече информация за брейк културата http://www.natamno.com/pages/%D0%93%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F.html

    Обръщам се към ” Eти ” това кой, на кого се старае да прилича не ти влиза в работата, така както ти не харесваш техния начин на живот така и те твоя. Както ти мислиш, че те се перчат и позират, така и те мислят, че твоят живот е скучен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *